Pannon fehér nyúl
Kifejlettkori testsúlya: 4,3-4,8 kg
A Pannon fehér és az anyai vonal önállóan is megfelelő termelésre képes. A nagytestű vonalat viszont tisztán nem, csak keresztezésben javasoljuk használni.
Legjobb megoldás azonban az anyai vonalú anyák, valamint Pannon fehér és nagytestű bakok vásárlása. A szülőpár (F1) anyanyulat a termelők maguk állítják elő, így a legolcsóbb a tenyészállat utánpótlás.
Az anyai vonalnak a legjobb a szaporasága és tejtermelése. Ha Pannon fehér bakoktól levett ondóval termékenyítik őket, a keresztezett (F1) szülőpár anyanyulak a heterózis hatás miatt 7-9%-kal jobb szaporasági és nevelési teljesítményre képesek, mint az anyai vonal és a Pannon fehér átlagos termelése. Vagyis az F1 anyanyulak fialják a legtöbb nyulat és képesek őket legeredményesebben felnevelni.
A szülőpár anyanyulak nagytestű bakoktól levett ondóval történő termékenyítésének célja és eredménye a végtermék hízónyulak jobb súlygyarapodása és takarmányértékesítése; hamarabb érik el a vágósúlyt, mint akár az anyai vonal, akár a Pannon fehér nyulak. A Pannon fehér és a nagytestű vonal használatának további előnye, hogy mindkét állományban a növendéknyulakat CT adatok segítségével, a hústermelés alapján is szelektáljuk. Ennek köszönhető, hogy a fenti séma alapján előállított vágónyulaknak nagyon jó a hústermelése.
A legelőnyösebb keresztezési kombináció tehát:
Anyai vonalú anya (nagyszül?) x Pannon fehér bak (nagyszül?)
↓
F1 (szülőpár) anya x Nagytestű bak
↓
Végtermék (vágónyúl)
Pannon Ka
(Anyai vonal)
Kifejlettkori testsúlya: 4,0-4,5 kg
Szelekció célja az alomlétszám növelése, valamint a nevelőképesség javítása
Pannon nagytestű
(Apai befejező vonal)
Tenyésztő szervezet: Kaposvári Egyetem
Forrás:PANNON Fehér nyúl - Nyúl terméktanács ©2009 (nyultermektanacs.hu)